قصر چنونسو ، قصری زیبا بروی آب در فرانسه

۱۳۹۶ ۲۳ آذر

قصر چنونسو (Chateau de Chenonceau) در نزدیکی یک روستای کوچک به نام چنونسو در فرانسه واقع شده است. این قصر یکی از زیباترین قصرهای شناخته شده در دره Loire است. دلیل خاص بودن این قصر اینست که بخشی از آن روی رودخانه شر (Cher ) قرار گرفته است که در روزهای عادی رودخانه ای آرام و چشم نواز است. این قصر بخاطر تاریخ و معماری خاصی که دارد بسیار منحصر به فرد و جذاب است. قرن ها این قصر توسط خانم ها اداره و محافظت شده است به همین دلیل آن را "قصر بانوان" می نامند.

این قصر در ابتدا در قرن 12 ساخته شد اما شکل فعلی خود را در سالهای 1513 الی 1517 بدست آورده است. در این سالها قصر قدیمی خراب شده و قصری جدید جایگزین آن شد. این قصر بارها به دست پادشاهان مختلف افتاد و معمولا ملکه ها آن را اداره می کردند. برای مثال هنری دوم این قصر را بعنوان هدیه به معشوقه اش دیان داد ، دیان که زنی مجلل و علاقه مند به زرق و برق بود چهره داخلی قصر را عوض کرد و آن را مجلل تر ساخت علاوه بر اینها باغ های رسمی اطراف قصر و پل روی رودخانه شر نیز به دستور او ساخته شدند.

پس از مرگ هنری دوم ،  همسرش کاترین امور این قصر را در دست گرفت و پس از اخراج کردن دیان از قصر ، دستور به بازسازی قصر داد. او دستور داد تا گالری های روی پل به سبک رنسانس بازسازی شوند. پس از مرگ او در سال 1589 ، قصر به دست دخترخوانده اش ، لوییز دو لورین ، افتاد که پس از مرگ همسرش ، هنری سوم ، افسردگی شدیدی گرفت به طوری که قصر را به یک قبرستان تبدیل کرد. او دستور داد دیوارهای قصر به رنگ سیاه تبدیل شوند و خودش نیز در طول روز با لباس سیاه در راهرو ها به عزاداری می پرداخت. در نهایت او قصر را ترک کرد و قصر چنونسو به دست خواهرزاده اش ، که در آن زمان فقط شش سال داشت ، افتاد. بنابراین در یکصد سال بعد از آنجایی که کسی علاقه ای به این قصر نشان نداد ، چنونسو به یک قصر متروکه و رو به زوال تبدیل شد.

در سال 1733 این قصر توسط یک مرد ثروتمند به نام کلود دوپین خریداری شد. همسر او ، لوییز دوپین ، علاقه شدیدی به این قصر نشان داد و نقاشی های هنری متعددی را به دیوارهای آن اضافه کرد. او شخصی بود که از این قصر در برابر تهدیدهای شورشیان پس از انقلاب فرانسه دفاع کرد و مانع از بین رفتن و خراب شدن قصر توسط آنها شد.

آخرین زنی که نقشی در این قصر داشت مارگوریت پلوز ، زنی ثروتمند ، بود که در سال 1864 قصر را خریداری کرد. او تقریبا تمام دارایی خود را به روی بازسازی دکور داخلی این قصر صرف کرد به طوری که به مرور زمان ورشکسته شد و مجبور شد تا قصر را بفروشد.

امروزه این قصر به یک مکان دیدنی برای گردشگران تبدیل شده است که داخل آن می توان مجموعه ای زیبا و دیدنی از گالری ها و آثار هنری ، مبلمان قدیمی ، مجسمه ها و شاهکارهای هنری نقاشان اروپایی قرنهای 16 ، 17 و 18 را که به خوبی تاریخی این قصر را بیان می کنند تماشا کرد. امروزه صاحب این قصر شخصی به نام هنری منیر ( Henri Menier ) است ، که نام او بخاطر شکلات هایی که خانوادگی تولید می کردند شناخته شده است

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی:
درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.
0 دیدگاه در رابطه این مقاله وجود دارد.
0  نفر این تور را پسندیده اند.